Az intézmények villamosenergia-beszerzéseivel kapcsolatos veszélyhelyzeti szabályokról szóló rendelet értelmében 2023. április 1-jétől 2023. december 31-éig tartó időszak között fix áron kaphatják az állami, önkormányzati, egyházi intézmények a villamosenergiát. A lehetőséggel csak azok a jogosultak élhetnek, akik ezt 2023 február 28-ig igénylik.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2023-03-09
Az állami és önkormányzati intézmények és gazdasági társaságok 2023. március és szeptember között rögzített áron vásárolhatják meg a földgázt a kereskedőktől. A változó (tőzsdei árhoz kötött) szerződéssel rendelkező felhasználóknak nyilatkozniuk kell erre vonatkozó igényükről. A nyilatkozattételre megállapított határidő jogvesztő.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2023-02-02
Jövőre a járművezető szakoktatók is alkalmazhatják a 80 százalékos költséghányadot a személyi jövedelemadózásban. A napokban kiadott új kormányrendelet nagymértékben megkönnyíti a többnyire egyéni vállalkozóként dolgozó szakmabeliek tevékenységének fenntartását. Mindemellett módosultak újra a kisadózói jogalanyiság megszűnésével kapcsolatos szabályok.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2022-11-13
A nyugdíjkorhatárt betöltött személyek továbbfoglalkoztatásának új szabálya szerint 2022. szeptember 1-jétől 2023. augusztus 31-éig nem szüneteltethető azon személyek öregségi és egyéb ellátása, akik a közszféra meghatározott területén dolgoznak.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2022-08-05
Meghatározza azon mikrovállalkozások körét, melyek a „rezsicsökkentés” vagyis a kedvezményes árképzés keretében vásárolhatják meg a villamosenergiát. Az a vállalkozás, amely nem jogosult a jogszabály szerint az egyetemes szolgáltatásra vonatkozó árképzési szabályoknak megfelelő áron az egyetemes szolgáltatóval villamosenergiavásárlási szerződést kötni, köteles az egyetemes szolgáltatója részére 2022. július 1-jéig az érintett felhasználási hely megjelölésével erről nyilatkozni.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2022-06-23
A Kormány 2022. június 1. napjával megszüntette a koronavírus-világjárvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetet. A veszélyhelyzet megszüntetésével hatályba lépnek a 2021. évi CXXX. törvény egyes, veszélyhelyzet megszűnésével kapcsolatos átmeneti szabályai, így például a távmunkavégzés, illetve a távmunkavégzés munkavédelmi szabályai.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2022-06-02
Az ukrán állampolgársággal rendelkező személyek (menekültek) foglalkoztatásának támogatása a munkavállaló munkaviszonya fennállásának idejére, legfeljebb tizenkét hónapra biztosítható, azzal, hogy egy alkalommal, a munkaadó kérelmére, tizenkét hónappal meghosszabbítható. A támogatás mértéke munkavállalónként, havonta a lakhatási költség és az utazási költség 50%-a.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2022-05-22
Ukrajnából érkező menekültek meghatározott munkakörökben – ide értve munkaerő-kölcsönzés útján történő foglalkoztatást is – engedély nélkül jogosultak munkát vállalni. Az ideiglenes védelemre jogosultként elismert menekültek közfoglalkoztatásban is részt vehetnek.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2022-03-18
Állami támogatásban részesülnek az Ukrajna területéről érkezett, ukrán állampolgársággal rendelkező személyeket foglalkoztató munkaadók. A támogatás iránti kérelmet a munkavállaló foglalkoztatási helye szerint illetékes kormányhivatalnál kell előterjeszteni.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2022-03-18
A veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény hatálybalépésére tekintettel kihirdetésre került kormányrendeletek közül a megváltozott munkaképességű személyek ellátását érinti az a rendelkezés, mely szerint a rehabilitációs hatóság az elmaradt, 2020. december 5-e és 2021. november 9-e között esedékes felülvizsgálatokat legkésőbb 2022. augusztus 31-ig folytatja le. Ezen felülvizsgálatokra hivatkozva az ellátás 2022. február 28. napjáig nem szüntethető meg.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-12-09
Az alkalmi munka új szabályai szerint az azonos munkáltató és munkavállaló által alkalmi munkára és idénymunkára több ízben létesített munkaviszonyok együttes időtartama egy naptári éven belül a százötven napot nem haladhatja meg, azzal, hogy az alkalmi munka időtartama egy naptári éven belül nem lehet több – a korábbi kilencven nappal szemben - a százhúsz naptári napnál.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-12-09
A Kormány – figyelemmel a járványügyi készültségre - december 1-étől elrendelheti a távmunkavégzés különös szabályait, miszerint a munkavédelemről szóló törvény távmunkavégzésre vonatkozó előírásait nem kell alkalmazni. Igazolás nélkül, költségként elszámolható tételnek minősül a munkaszerződésében foglaltak szerint távmunka keretében munkát végző munkavállalónak, a távmunkával összefüggésben költségtérítés címén fizetett összegből a felek által előzetesen meghatározott, de legfeljebb havonta az adóév első napján havi minimálbér 10 százalékának megfelelő összeg.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-11-26
A cégek és vállalkozások jogot kaptak arra, hogy a munkavégzés feltételeként előírják a koronavírus elleni védőoltás felvételét a foglalkoztatottak számára, ha ezt szükségesnek látják az ott dolgozók biztonsága érdekében. A védőoltás felvételének határidejét a munkáltató határozza meg, ami 45. napnál rövidebb nem lehet. Ha a dolgozó nem oltatja be magát, akkor a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, és ha egy éven belül továbbra sem veszi fel az oltást, akkor a jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-11-01
Kötelezővé tették egyes esetekben a koronavírus elleni védőoltást az állami és önkormányzati szférában is. Amennyiben az állami alkalmazott ügyfelekkel rendszeresen találkozik, a védőoltást fő szabály szerint 2021. december 15-ig fel kell vennie, de legkésőbb 2022. január 31-ig. Az önkormányzati fenntartású intézmények esetében a polgármester dönt a kötelező védőoltás felvételéről. A foglalkoztatott jogviszonya azonnali hatállyal megszüntethető, ha az oltás felvételét a fizetés nélküli szabadság elrendelése után egy éven belül nem igazolja.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-11-01
Több, építőipar számára nélkülözhetetlen, termék (kavics, sóder, cement stb.) kockázatosnak minősül a jövőben és mint „kockázatos” termék szállítását a fuvarozónak előzetesen be kell jelenteni. Biztosítékadási kötelezettség nem terheli a szállítót.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-07-15
Kiegészítő bányajáradékot köteles fizetni a jövőben a kőfejtés, gipsz, kréta bányászatot, kavics-, homok-, agyagbányászatot, cementgyártást, illetve mész-, gipszgyártást főtevékenységként végző vállalkozó. A kiegészítő bányajáradékot a közegészségügyi célú állami magasépítési beruházások finanszírozására kell fordítani.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-07-15
A harmadik országbeli állampolgár és a foglalkoztató által a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésére kötött szerződés legfeljebb a harmadik országbeli állampolgár Magyarországon való jogszerű tartózkodásának végéig tartó, határozott időtartamú foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésére szólhat.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-07-15
Az építési tevékenységre vonatkozó végleges építési engedély, elvi építési keretengedély, telepítési engedély vagy bontási engedély hatálya meghosszabbodik a hatályának lejártától számított további egy évvel, ha az 2020. december 15-e és 2021. november 23-a között járt vagy jár le. Ha a 2020. december 15. és 2021. június 10. közötti időszakban az engedély hatályának lejártával összefüggésben a hatóság kötelezettséget állapított meg, a kötelezettségnek nem kell eleget tenni, és a hatóság visszatéríti a már esetlegesen kifizetett bírság összegét.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-06-16
A táppénz méltányosságból a veszélyhelyzet megszűnését követő legfeljebb hatodik hónap végéig továbbfolyósítható, ha a keresőképtelenség igazolhatóan az egészségügyi ellátás SARS-CoV2 járványhelyzethez kapcsolódó felfüggesztése okán egy éven túl is fennáll.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-06-16
A rendelet pótszabadságban részesíti a járvány elleni védekezésben résztvevőket. A jogszabály alapján – mások mellett – az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állókat, továbbá a a szociális, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi szolgáltatónál, intézményben, hálózatnál foglalkoztatottakat a 2021. évben esedékes szabadságon felül további 10 munkanap pótszabadság illeti meg, ha 2021-ben a SARS-CoV-2 koronavírus-világjárvány következményeinek elhárításában részt vettek.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-06-16
Bértámogatási körből kimaradt önfoglalkoztatók egyszeri kompenzációs támogatására jogosultak a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítése érdekében. A kormányrendelet szerint az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásának mértéke a garantált bérminimum egyhavi összegével egyezik meg, amelyet támogatásként kell folyósítani.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-06-16
Szabályozták a koronavírus-járvány miatt pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozások továbbműködésének biztosítására vonatkozó reorganizációs eljárás jogszabályi feltételeit. Az eljárás kezdeményezéséről kizárólag a vállalkozás döntéshozó szerve határozhat azzal, hogy reorganizációs szakértő a bíróság reorganizációs eljárást elrendelő végzésének kézhezvételétől számított 5 munkanapon belül elvégzi az előterjesztés előzetes szakértői vizsgálatát.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-04-22
A felszámolási eljárás szabályainak veszélyhelyzet ideje alatt történő alkalmazásáról szóló rendelet értelmében csak akkor nyújtható be az adós felszámolása iránti kérelem, ha a követelés összege (kamatok és járulékok nélkül számítva) meghaladja a 400 000 forintot. A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdasági szervezetekre vonatkozó különös szabályokat kell alkalmazni arra a gazdasági társaságra is, amelyben az államnak részesedése van.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-04-22
A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet felszámolása során az adós vagyonának a felszámolási eljárás alatti gazdasági tevékenység folytatására és egyben, önállóan működőképes egységként történő értékesítésére alkalmas részét a felszámoló leválasztással működtetheti tovább. A leválasztáshoz a hitelezői választmány jóváhagyására nincs szükség és a veszélyhelyzet során a vállalkozások reorganizációja során is alkalmazható.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-04-22
A Széchenyi Pihenő Kártyára vonatkozó rendelet lehetővé teszi, hogy a munkavállaló 2021. december 31-ig az egyes alszámlák egyenlegét egy másik alszámlához tartozó szolgáltatás ellenértékének kiegyenlítésére is felhasználhassa.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-04-19
Módosultak a veszélyhelyzetre való tekintettel a szabadság kiadásának szabályai az egészségügyi, rendvédelmi és szociális ágazatokban. A 2021. évben esedékes szabadságnak veszélyhelyzet megszűnéséig arányos része az esedékesség évét követő 3 éven belül is kiadható azzal, hogy a szabadság - az érintett foglalkoztatási jogviszonya megszűnésének kivételével – pénzben nem váltható meg.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-03-30
A Széchenyi Pihenő Kártya felhasználásának veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályainak újbóli bevezetéséről rendelkező jogszabály megtiltja a pénzügyi szolgáltatóknak, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig a juttatásként átutalt, fel nem használt pénzeszköz erejéig és annak terhére a munkavállalóval szembeni díjat számítson fel.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-03-30
A veszélyhelyzet ideje alatt az építtető a választásától függően alkalmazhatja az építésügyi, katasztrófavédelmi és tűzvédelmi jogszabályok 2020. november 4. előtti vagy később hatályba lépett rendelkezéseit. A közbeszerzési eljárás-köteles, továbbá a védelmi (biztonsági) célú építési beruházásokra nem vonatkozik ez a könnyítés, amennyiben ezek becsült értéke eléri vagy meghaladja a 700 000000 forintot.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokatKategóriák
2021-03-16
A korábbi bértámogatással érintett ágazatok mellett újabb foglalkozások mentesülnek a szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség alól. Márciusra nem kell teljesítenie a szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettségét a rendeletben szabályozott főtevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozóknak.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-03-06
A fővárosi és megyei kormányhivatal kérelemre, vissza nem térítendő támogatást nyújthat kutató-fejlesztőket (pl. informatikusokat) foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkaadóknak. A munkaadónak vállalnia kell, hogy a munkavállalót legalább a támogatás időtartamával megegyező időtartamig továbbfoglalkoztatja és munkabérét nem csökkenti a támogatás és továbbfoglalkoztatás időtartama alatt.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-01-17
A hiteltörlesztési moratórium különös szabályairól szóló rendelet szerint 2021. június 30-ig adósnak minősül az a személy, akinek a hitelező által üzletszerűen nyújtott szerződésből tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége áll fenn.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2021-01-04
A szálláshely-szolgáltatók koronavírus-járvány miatt meghiúsuló foglalásaiból eredő bevételkiesés részleges megtérítését célzó rendelet értelmében a támogatási igény a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központon keresztül, elektronikus úton nyújtható be, a 2020. november 8. napjáig, a december 11-ig tartó időszakra regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80%-ának megtérítésére. A döntésről a szálláshely-szolgáltató 15 napon belül tájékoztatást kap.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2020-11-27
Adókedvezményben részesülnek a jövőben az elvitelre vagy házhoz szállítással értékesített étel- és italforgalmat végző szolgáltatók. Az általános forgalmi adó mértéke az adó alapjának 5 százaléka az ebbe a körbe tartozó étkezőhelyi vendéglátás esetében.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2020-11-15
A Kormány a 2020. november 4-étől ismételten kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel az Országgyűlés felhatalmazása alapján újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket vezet be. Ezek egyike a veszélyhelyzettel leginkább érintett vállalkozások által érvényesíthető adókedvezmény.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2020-11-13
Módosultak veszélyhelyzetben végzett távmunkára vonatkozó szabályok. A rendeleti felhatalmazás értelmében a távmunkára vonatkozó munkavédelmi szabályoktól el lehet térni, azzal, hogy a munkáltatónak tájékoztatási kötelezettsége van az otthoni munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól. A munkavállaló költségei igazolás nélkül, legfeljebb a minimálbér 10%-ig elszámolhatóak (költségátalány), amennyiben a személyi jövedelemadózás során más, távmunkával kapcsolatos költségeket nem számol el.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2020-11-13
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések között rendeletben erősítették meg (szigorították) a kötelező maszkviselés szabályait, kiterjesztve azt a közterületekre is. Bevezetésre került az éjszakai kijárási és gyülekezési tilalom, kiegészítve a rendezvényeken, vendéglátó üzletekben és szálláshelyeken való tartózkodás tilalmával. Újra bevezetésre került a közép- és felsőoktatásban a digitális oktatás. Az üzletek este 7 órától reggel 5 óráig kötelesek zárva tartani.
Megnézem a jogszabályt és a magyarázatokat2020-11-12