(1)
A Cstv. „Egyszerűsített felszámolás” alcímét a (2)-(9) bekezdésben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2)
Ha a felszámolás elrendelésére a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló
2006. évi V. törvény 118. § (3), (5) vagy (6) bekezdése alapján került sor, az eljárásra e § rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3)
A Cstv. 37. § (1)-(3) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hitelezői követelések bejelentésére irányuló jogvesztő határidő 120 nap.
(4)
A felszámolás kezdő időpontjától számított 45 napon belül a felszámoló
a)
felhívja az adós gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselőjét, hogy a gazdálkodó szervezet nyilvántartásainak, illetve könyvvezetésének hiányosságait - a felszámoló felhívásában megjelölt körben - pótolja,
b)
felhívja a hitelezői igényt bejelentett hitelezőket, hogy ha tudomásuk van az adós bárhol fellelhető vagyonáról vagy segítséget tudnak nyújtani az eljárás rendes szabályok szerinti lebonyolításához, azt 15 napon belül neki jelentsék be, valamint
c)
a honlapján is köteles közzétenni egy felhívást, hogy amennyiben bárkinek hitelt érdemlő tudomása van az adós ingatlan- vagy más vagyonáról (ideértve a követeléseket és a vagyoni értékű jogokat is), azt neki 15 napon belül jelentse be.
(5)
A felszámoló a (4) bekezdésben foglaltak mellett vagyonkutatást is köteles lefolytatni az adós vagyoni helyzetének teljes körű felmérése érdekében, amelynek időtartama legfeljebb a felszámolás kezdő időpontjától számított 120 nap.
(6)
A felszámoló a vagyonkutatás eredményéről legkésőbb az (5) bekezdésben meghatározott vagyonkutatási határidő lejártakor beszámol a bíróságnak és a nyilvántartásba vett hitelezőknek, és - a (7) bekezdésben foglalt kivételekkel - ezzel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az egyszerűsített felszámolási eljárás lefolytatásának feltételei fennállnak-e. Az egyszerűsített felszámolási eljárás feltételei akkor állnak fenn, ha az adós vagyona a vagyonkutatási intézkedéseket követően sem elegendő a várható felszámolási költségek fedezetére, vagy az adós nyilvántartásai, iratai, illetve az adós könyvvezetésének hiányosságai miatt a felszámolási eljárás az általános szabályok szerint technikailag lebonyolíthatatlan lenne. Egyszerűsített felszámolás esetén a felszámoló legkésőbb a hitelezői követelések bejelentésére meghatározott jogvesztő határidő lejártától számított 15 napon belül elkészíti a vagyonfelosztási javaslatot és záró adóbevallást, valamint megteszi a Cstv. 63/B. § (2) bekezdésében meghatározott intézkedéseket. A vagyonfelosztási javaslat ellen benyújtható kifogásra és annak elbírálására a Cstv. 63/B. § (2) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
(7)
Ha az adós részvételével a Cstv. 52. § (2) bekezdés a) pontja, b) pont bb) vagy bc) alpontja alapján indított eljárás van folyamatban, abban az esetben csak akkor kell alkalmazni a (6) bekezdésben foglaltakat, ha a bíróság vagy hatóság az eljárást már jogerősen befejezte, illetve az ellenőrzést jegyzőkönyvvel lezárta. Ezekben az esetekben a (6) bekezdésben meghatározott 15 napos határidőt a bírósági határozat jogerőre emelkedésétől, a hatósági döntés véglegessé válásától, illetve az ellenőrzést lezáró jegyzőkönyv felszámolóval történő közlésétől kell számítani. Ha a felszámolási eljárásban - a folyamatban lévő büntetőeljárásra tekintettel - bűnügyi hitelezői igényt jelentettek be, a vagyonfelosztási javaslat benyújtására a Cstv. 79/F. § (1) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell.
(8)
Ha az e § szerinti esetekben egyszerűsített felszámolási eljárás lefolytatására kerül sor, a Cstv. 63/B. § (3)-(7) bekezdését alkalmazni kell, azzal, hogy a bíróság a vagyonfelosztási javaslat benyújtásától számított 45 napon belül hozza meg a Cstv. 63/B. § (4) bekezdése szerinti végzését az adós vagyonának, illetve be nem hajtott követeléseinek felosztásáról, az adós jogutód nélküli megszüntetéséről és a felszámolási eljárás befejezéséről.
(9)
A felszámoló vagyonértékesítési bevételből származó díjára vonatkozóan a Cstv. 59. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az e § (5) bekezdése szerinti vagyonkutatás eredményeképpen igazoltan a felszámolási vagyonba visszakerült vagyon - értékesítési költségekkel csökkentett - értékesítési bevétele, illetve az adós követeléseinek érvényesítéséből származó - a követelés érvényesítésével felmerült költségekkel csökkentett - bevétel 2%-át a felszámoló elszámolhatja felszámolói díjként. Ha a felszámolási vagyonba visszakerült vagyontárgy értékesítésére nem került sor, a felszámoló a hitelezők között felosztásra kerülő értékesítetlen vagyontárgyak könyv szerinti értékének 2%-át számolhatja el felszámolói díjként.